tiistai 12. elokuuta 2025

Kuusi karvakuonoa

Merri on jo aika väsynyt vahtimaan tätä ponilaumaa. Kaikki hinkuvat vauhtiin ja laukkaan ja se juuri on nyt kielletty! Merri lupasi vahtia vain vähän aikaa, mutta ponivalmentaja lähti pitemmäksi aikaa muualle (leikkimään palloilla ehkä...). 


Juna tai bussi?  Huvittavaa tilanteessa on se, että Frodo ei aavista ollenkaan Merrin olevan noin lähellä 😆Tuo tassujen asento on aina niin söpöä. Kissat kokevat kuulemma olevansa turvassa, kun uskaltavat piilottaa tassunsa vatsan alle lämpimään. 


Nyt tapahtui outoja!  Malla -kissa tuli käymään!  Kukas se Malla sitten on??  Se on vanhimman pojan perheestä, ja tullut testaamaan, voisiko meille tulla joskus hoitoon.  Malla ja veljensä Miko olivat tosi arkoja, eläinsuojeluyhdistyksestä kotiin otettu.  Kumpikin oli tosi arka, mutta tottui kuitenkin leikkimään ja oleilemaan perheen lapinkoirien kanssa.  Jokin aika sitten Miko sairastui ja nukkui pois.  Malla jäi ainoaksi kissaksi. Onneksi koirat ovat edelleen hyvissä väleissä sen kanssa.  Se on myös hiljalleen oppinut olemaan ihmisten kanssa. Jopa niin hyvin, että se on saatu käytettyä eläinlääkärissä ja muutenkin kuljetettua kopassa, esimerkiksi nyt meille. 
Merrissä herää taistelija heti, jos meidän pihaan tulee vieras kissa.  Sisään kannetut kissat ovat kuitenkin ihan eri juttu. Rauhallisesti sai Malla tulla kuljetuskopasta ulos. Nenäkkäinkin haisteltiin hetken aikaa. 

 
Malla lähti yllättävän rohkeasti kopasta, mutta päätyi  kuitenkin keittiön puusohvan alle.  Sieltä se ei sitten enää tullut pois nappuloilla houkuttelemalla, tai edes Liisan kalalla leikittämällä. 
Frodo ei ollut viitsinyt tulla ulkoiluhäkistä pois ollenkaan.  Se näki Mallan kanssa olleet ihmiset ja päätteli, että nyt on taas koiria luvassa...   Syömään se kuitenkin tuli ja huomasi yht´äkkiä Mallan 😅 Sen ilme oli kyllä näkemisen arvoinen!  Se olisi halunnut mennä heti tutustumaan, mutta suostui sitten katselemaan vain kauempaa. 


Malla lähti.. sohvan alle jäi syömättömiä nappuloita. Eräs huomasi tilaisuutensa tulleen 😉


Merrin ilme, kun sille selviää, että nappuloita ei nyt tule vähään aikaan. 


Sam ja Maia tulivat meille hoitoon muutamaksi päiväksi. 


Ne ovat tyttären perheen kissoja. Heillä on 4 kissaa. 2 ei voi tuoda hoitoon, ovat sen verran arkoja.  Alakuva on otettu heiltä kotoa. Olli on päässyt tietämättään kuvaan Maian kanssa.   Susu on kaikkein arin ja pysyttelee piilossa. 


Olli lähetti myöhemmin itsestään mainion selfien.  Tuo Ollin nenä on minusta niin suloinen, asennon lisäksi. 



Tämä kesä on mennyt tosi vähillä bloggailuilla.  Mökille en ole ottanut läppäriä, enkä viitsi puhelimella päivitellä.  Kesä on ollut muutenkin raskas. Raskaampi, kuin itsekään tajusin. Suorittaja ei osaa pysähtyä, vaikka pää olisi kainalossa.  Muutaman vuoden takaisesta uupumuksesta en näköjään oppinut mitään.  Sain taas lähtöpassit sairaslomalle.  Vaikeaa on ollut pysähtyminen. Se toi tullessaan valtavan väsymyksen. Olen nukkunut välillä kahdetkin päiväunet päivässä.  Pää on sumuinen ja keskittymiskyky kateissa. Tilanteen hyväksyminen on myös vaikeaa. Nyt toivon vaan, että selviän tästä takaisin jaloilleni nopeammin, kuin 3 vuotta sitten. 

Tehän voittekin nyt heitellä vinkkejä, miten homma lähtee taas käyntiin?   

Terveisin yksi höperö täältä meiltä päin. 

3 kommenttia:

  1. Ihania kissoja, kaikki tyynni! Merri ponilaumaa vahtimassa <3
    Voi sinua. Tsemppiä! En osaa antaa ohjeita, kun en ole suorittajatyyppiä varmaan ollenkaan. Mutta toivotan sinulle rauhallista, leppoisaa, hyväksyvää oloa <3

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos, tilanne on varmaan parempi hyväksyä nopeasti (voiko sellaisenkin suorittaa..), että pääsee miettimään, miten taas olo kohenee.

      Poista
  2. Ihanat kissat ja kissan silmät. Naurattaa tuo ponivahti. Merri saisi tulla tyttärenikin poneja vahtimaan. Niitä on monta sataa kammattuina ja tiptop kunnossa

    VastaaPoista

Kiitos kommentoinnista! Iloa päivääsi!