keskiviikko 8. tammikuuta 2025

Liikuntahaaste




Tekisi mieli jättää tämä osio viime vuoden muistelusta väliin, mutta heitän silti vähän suolaa haavoihin, eli keskustellaanpa vähän aikaa meikäläisen liikuntatavoitteista..... 😬
Edellisen vuoden perusteella olin nostanut kuntosalikäyntien tavoitteeksi 60 kertaa vuoden aikana, koska olin aiemmin päässyt jo 50 kertaan.... kuinkas sitten kävikään?   2024 kävin kuntosalilla 38 kertaa. Loppuvuotta kohti hiipui toden teolla ja kesällä oli pari aivan nollakuukauttakin.  Maksoin silti joka kuukausi salimaksun, koska ajattelin sen vaikuttavan kovapäisyyteeni edes hieman rahapussin kautta. Hyvin tuntui persaus kestävän, vaikka rahanmenetys mielipahaa tuottikin 😂. Lopetin salimaksun vuoden loppuun. 

Entä sitten se  kävelytavoite?   Joku hurjapää oli laittanut vuositavoitteeksi 500km!  No mitä kävi?  Lampsin 184 kilometriä. Kävellyimmät kuukaudet olivat heinäkuu ja helmikuu. Jos joku muu kuukausi olisi alkanut H -kirjaimella, olisin saattanut pinnistellä enemmän 😄 (nythän se vasta naurattaakin, kun kirjoitin tämän eilen ja tänään tajusin, että onhan huhtikuu! Ei voi kaikkea muistaa yhdellä kerralla!  😂😂). Vähiten kävelytti tammikuu ja lokakuu. Syyskuussa en kävellyt metriäkään! 

Huvittaa, että kirjoitin vuosi sitten, että nämä tavoitteet ovat ihan realistisia 😅 Minulla on aina liian suuret luulot itsestäni ja liian vetelät teot verrattuna aikomuksiin. 

Tavoite uuden lajin kokeilusta jäi Saukkiksen vinkkaaman kissajoogan asteelle.






Nyt on taas aika tormistautua (=ryhdistäytyä, hei vaan VanhaRouva taas!  😉) Kyllä minä uskon, että liike on lääke, vaikka se olisi vähäisempikin.  Asetan siis jälleen uudet liikuntatavoitteet alkaneelle vuodelle! 

1. kävely/ lenkkeily 50 kilometriä ja aina sen saavutettuani, nostan tavoitetta samalla määrällä. 
2. hankin kuntosalille 10 -kortin, niin en kituuta enää rahojen kanssa samaan malliin, jos en jaksakaan käydä.  Otan vuositavoitteekseni alkuun 30 ja sen saavutettuani nostan aina 10 kerralla. 
3. kierrän ainakin 5 luontopolkua vuoden aikana. 
4. kaivan sukset esiin edes yhden kerran (ei lasketa, jos vain katselen niitä)
5. kaivan vielä jostain yhden bonuslajin, jota kokeilen (joku vanhakin käy, jos en ole pitkään aikaan kokeillut). 



                                            (ei ole kuvamanipuloitu, mutta kuva on otettu muutama vuosi sitten...)



Vaan minäpä HAASTAN SINUTKIN tekemään itsellesi 5 kohdan liikuntahaasteen alkaneelle vuodelle!  Voit kehitellä omat haasteesi sen mukaan, miten kroppa kestää ja miten  suorituspainotteinen olet.  Mikäli innostuit, olisi kiva kuulla sinun top -vitosestasi ja saada ehkä vinkkejäkin. Linkittelen niitä tähän postaukseen, myös kommentoijat ovat antaneet vinkkejä kommenttiosiossa. 

Olifantin liikuntahaaste löytyy Tikusta asiaa -blogista

Repolainenkin on tehnyt itselleen liikuntahaasteen, joka löytyy TÄÄLTÄ

29 kommenttia:

  1. Emännän liikuntatavoite on käydä kahdesti kuukaudessa kuntosalilla (10x kortti ostettu), kahdesti uimassa ja kävelyllä päivittäin jos ei aivan kissoja ja koiria sada (minimi 1km). Kuntosalista ja uimahallista saa vapaata kesäkuukausiksi, mutta vastaavasti pitää liikkua enemmän ulkona tuolloin.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Hyvät tavoitteet! Minä en ole vielä ostanut tuota 10 korttia, kun se on voimassa 3 kkk, enkä saa lähdetyksi sitä ekaa kertaa ;) Hiljaa hyvä tulee.

      Poista
  2. 1)Pyöräilyä/maastopyöräilyä 2000km varsinaisilla lenkeillä (tänä vuonna jäi 300km vajaaksi), joista vähintään yksi pitempi yön yli reissu.
    2)Arkipyöräilyä aktiivisesti päälle (työmatkat ja asioiden hoito kaupungilla) eli näitä ei lasketa tuohon 2000km tavoitteeseen.
    3)Hiihtämistä mahdollisimman monta kertaa, tänään jo eka 2,5km hiihdetty eli kertamatkat ei ole suuria :D
    4)Kotona lihaskuntoharjoittelua enemmän kuin viime vuonna (eli joku kymmenen kertaa vuodessa)
    5)Joogaa säännöllisesti ainakin 1x/viikko, kesäaikana lyhytkin kotijooga lasketaan, kun säännöllinen joogatunti tauolla.

    Jospa näillä tavoitteilla lähtisi liikkeelle, hyvä haaste! :)

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kuulostaa hyvältä! Pidän peukkuja, että pääset maaliin!

      Poista
  3. Otan haasteen vastaan, mutta (niin, heti se mutta 😄) koska en kuitenkaan tee muuta kuin kävelen makuuhuoneesta keittämään kahvin ja syömään siis puolivalmiin aamupalan sekä haen postin kerran viikossa (kolme on maksimi jota tavoittelen), niin en lupaa tämän enempää julkisesti.
    Jos vain kirjoittelen ylös mitä olen tehnyt ja kerron sitten kuun vaihteessa liikutinko muuta kuin sormiani?
    Ai niin, saattaahan noita lumitöitä tulla...

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Se on hyvä, että on realistinen, mutta silti on pieniä tavoitteita jatkuvasti. Niistä on sitten hyvä ponnistaa joku päivä vähän suurempiin, edes tilapäisesti.

      Poista
  4. Hyvin kuvaa tuo eka kuva minun liikuntaani ja motivaatiotani siihen. Kävin Ikeassa maanantaina ja kävelin 6000 askelta. Nyt olenkin potenut moista kaksi päivää.
    Minä olen tainnut tulla vanhaksi. Laitoin vuosi sitten laihdutustavoitteen ja pudotin painoa liki 10 kiloa vuoden aikana. Nyt taidan vain laittaa tavoitteeksi pysyä tässä painossani

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Hyvä määrä askelia! Minä laskin joskus päivän askelia, mutta kyllästyin, kun mittarini ei ottanut ollenkaan töissä otettuja pienempiä askeleita, joita tuli päivän mittaan valtavasti.
      Tavoitteita on hyvä olla, mutta ne eivät saa hallita elämää liikaa.

      Poista
  5. Ensimmäisen kuvan Rento Reipas on kuin minä!!! Lupaan olla tekemättä mitään liikuntalistaa, koska en kuitenkaan toteuta sitä. Ja sitä paitsi, tormistautua voi niin monella tapaa: päätin lukea ainakin yhden kirjan jokaisesta eu-maasta tänä vuonna. Tavoite se on sekin, ettäs tiedät.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Lukemisessa silmälihakset varmasti joutuvat koville ja kädetkin joutuvat tiukkaan lihasjännitykseen. Kannattaa venytellä suoritusten välillä!

      Poista
  6. Oijoi... Minä kun lupasin, etten tänä vuonna lupaa mitään... mutta eihän haaste ole mikään lupaus... eihän? että josko harkitsen...

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Haaste ei ole lupaus. Ei ainakaan minulle. Se on vain jonkinlainen tavoite, jos vaikka onnistuisi joiltain osin ;)

      Poista
  7. Päivän naurut tuli kissakuvista :-)))).
    Loistava haaste. Minä olen oppinut viime kuluneen vuoden aikana, että on ihan pakko liikkua jos yleensä ottaen haluaa liikkua. Tähän asti sitä on mennyt paljon vähemmällä liikuttelulla. No tällä hetkellä päivässä kuluu peräti kaksi tuntia liikuntaa jossain muodossa joten en nyt osaa oikein muuta itseäni haastaa kuin yrittää pitää tästä tahdista kiinni. Niin helposti kun sitä lipsumista tapahtuu :-).
    Aivojumppa on se asia johon ehkäpä voisi panostaa lisää. Nyt siitä pitää huolta ristikot, sudokut uutena juttuna, huiluttelu ja voi kai kutomista ja lukemistakin pitää jonkinlaisina keinoina pitää ajatukset kasassa. Niin ja tämä somettelu ilman muuta :-).
    Mutta Sinun listastasi poimin tuon luontopolku -asian. Se voisi olla kiva juttu tulevana kesänä.
    Toivotaan , että vierivät kivet ei sammaloidu...tuo lause tuli mieleen tuosta ulkoilukuvastasi :-).

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Pitää myös varoa, että ei joudu vierivien kivien jyräämäksi ;D Kyllähän kaikenlaiset aktiviteetit pitävät kuntoa yllä. Kulttuuri ei ole lainkaan vähäisin niistä. Kukapa ei haluais vetää jumppaa Suomi marssin tahtiin, tai venytellä Aamutunnelmien soidessa??
      Sepä se, että tieto lisää tuskaa, eli mitä käy, jos ei yhtään liiku? Ikävä kyllä ei kovin hyvin. Töissä on helppo sanoa asiakkaille, että pitää liikkua ja samalla potea tunnontuskia omista toimistaan. Eipä silti vajota epätoivoon, vaan ponnistellaan kukin omin voimin tiemme tämänkin vuoden halki.

      Poista
  8. Minä lähden mukaan haasteeseen! Joka vuosihan vannon, että nyt tänä vuonna panostan liikuntaan, terveyteeni ja lisään kasviksia. Joskus on jopa ollut onnistuneita vuosia, yleensä saavutukset ovat jääneet vähäisiksi. Yritän ajatella positiivisesti, että parempi pienemmätkin saavutukset kuin ei mitään :)

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Ihan samaa mieltä! Pienikin panostus ja ponnistus on hyväksi. Monta pientä juttua on yhteensä jo iso juttu. Tsemppiä ponnisteluihin!

      Poista
  9. Ai että oli hauskaa tekstiä ja eniten nauratti tuo huhtikuu🤭(että olishan tuota kävellyt, jos olis ollut enemmän h:lla alkavia kuukausia)
    Minäkin otan haasteen osittain vastaan, koska kaikki pienetkin lisäykset ovat minulla lisäyksiä ja ne lasketaan. Minun haasteeni on olla innostumatta liikaa, jos joskus pystyn kävellä vähän enemmän, niin se ei tosiaan tarkoita, että seuraavan kerran pystyn samaan. Pitää siis tajuta kävellä lyhyemmästi seuraavalla kerralla, jotta kroppa palautuu.
    Aloitin muuten ”aamujoogan” uudelleen; levitän joogamattoni, pistän maate ja hengittelen. Jos oikein innostun, voin vähän venytelläkin😇🥳
    Järkeviltä kuulostavat nyt nuo sinun tavoitteesi👏👏

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Päätin lähteä vähän vähemmällä riehumisella liikenteeseen, että ei tulisi niin karvaita tappioita ;D
      Hermostuessa ja stressatessa tuo "muista hengittää" -ohjeistus on ihan ensiluokkainen ohje! Hengitysharjoitukset pätevät varmasti ihan päivittäin. Sepä se, että hurjat suoritukset eivät saisi määritellä seuraavaa liikuntahetkeä. Lepoa ja liikettä sopivassa määrin.

      Poista
  10. Ihan kaikki tavoitteesi ei näköjään toteutuneet, vaikka tavoitteet olikin realistisia. Realistinenhan se on epärealistinenkin, siinä on vaan se epä etuliite. Minulla on tavoitteena kävellä joka päivä ainakin 10-10000 askelta. Kun laittaa sopivan haarukan, niin on sitten tinkivaraa.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos muistutuksesta! Kaikki oli siis realistista omalla tavallaan ;) Sinun askeltavoitteesi on mullistavan hieno! Pysytään kohtuudessa, eikä revitellä, paitsi jos on tunne, että pitää kiihdyttää. 10 askelta päivässä on jo enemmän, kuin vain makuupäivä ;)

      Poista
  11. No niin, hienoa kun siellä potkit vähän minuakin näihin liikunta-asioihin. En ole vielä laskenut paljonko tuli mitäkin viime vuonna, pitää vaan laskea kuukaisittain merkityt yhteen. Jotenkin on tämä viime vuoden loppu ja tämän alku mennyt nuutuneena. On ollut huonoja viikkoja monin tavoin, kipeä sieltä ja täältä.
    Mutta pitää ainakin Tormistautua laskemaan viime vuotiset ja aina pitää pakottaa ittensä tänäkin vuonna ulos. Vielä olen vasta mietinnän tasolla kuntosalista, hahhaa.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Hienoa, että tormistautuminen etenee! Tuo sana, jota en ollut ikinä kuullutkaan ennen Vanhaa Rouvaa ;D
      Minä olen tänään ostanut 10 -kortin ja käynyt kuntosalilla! Aika raihnainen olo on nyt, vaikka en mitään isompaa revittelyä harrastakaan. Piti ottaa ihan päiväunet tossa äskettäin ;) Lisäksi KATSELIN hiihtäjiä tuossa läheisellä hiihtopellolla kun tulin kuntosalilta kotiin, eli asia etenee! yritä sinäkin parhaasi!

      Poista
  12. On niin mainio haaste, kiitos Frodo ja Merri, että lähden mukaan. Minun täytyy keksiä viiden kohdan liikuntajutut rajoitetusti. Ei ole punttisaleja 100 kilsaa lähempänä, mutta on minulla oma "punttisali" metsätyöt, hiihtäminen, lumipoluilla että tavallisilla metsäpoluilla kävely. Tähän lisään vielä fysioterapeutilta saamani 4:n kohdan selänharjoitukset. Tästä se lähtee.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Hyvä! Kyllä ne sieltä löytyy! Kaikki on vain mielikuvituksesta kiinni. Kuntosalit ja muut hössötykset ovatkin aivan liian välineellistettyä juttua. Missä vain voi liikkua. Minunkin pitäisi harrastaa enemmän venyttelyä. Tai oikeastaan pitäisi kirjoittaa, että ylipäitensä pitäisi harrastaa venyttelyä :) Sitten vasta, kun on oikein jumissa, muistaa, että ai niin!

      Poista
  13. M-U-K-A-N-A... ehdottomasti, palaan, kun ennätän tekemään siitä postauksen....
    Kiitän, kumarran jo etukäteen... huippujuttu...

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Meinasin ensin pyytää sinua järjestämään tämän haasteen, mutta sitten minulla meni pupu pöksyyn, kun pelkäsin, että tulee liikaa liikettä ;D Keksaisin tämän sitten ihan itse ;D Arvasin, että sinä ainakin osallistut.

      Poista
    2. Tasan kuukausi meni - ennenkuin nämä "läksyt" sain tehtyä...
      Mukana haasteessa, ei kaikin sielun ja ruumiin voimin, mutta innolla ja ilolla!!

      Poista
  14. Ei kai se ole mahdollista, että joku kuukausi ei kävellyt metriäkään, onko joku kantanut sinua vai oletko kontannut menemään, vai miten siinä onnistuu? :D

    Mun täytyisi ehdottomasti jumpata kotona enemmänkin kuin kerran kuukaudessa. Jos jaksaisi tehdä sen edes kolmesti viikossa, selkä ja hartiat kiittäisi jo siitäkin.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Laskin vain "rehelliset lenkkeilyt" ;) Tänään kyllä pyysin useampaa ihmistä, josko voisivat kantaa minut työpäivän läpi, kun minulla on nilkat niin kipeät. Ei ollut vapaaehtoisia ;D

      Poista

Kiitos kommentoinnista! Iloa päivääsi!