Ystävä lähetti videon ja kysyi, tekisinkö hänelle kaksi nk. lasin/mukinalustaa virkkaamalla. Hän itse tekee neuloen vaikka mitä, mutta ei kuulemma virkkaa. Ajattelin, että katson joskus kotoa, löytyykö sopivaa lankaa. Mökillä sain tehtyä edellisen jämälankaprojektini. Olin vienyt kotoa lisää jämiä, jotta ei materiaalit loppuisi. Lajitellessa silmiin osui tämä vanha Novitan Malibu (?) . En ole keksinyt siitä mitään tekemistä viime vuosina ja se on jäänyt hautumaan. Väri sopi kuitenkin kilpikonnalle, joten päätinkin kokeilla, miten sellainen syntyisi.
Virkkasin kuperan keskiön, nk. kilven. Ympäröin sen kierretyillä kiinteillä silmukoilla, jotka opin ihan äskettäin jostain toisesta videosta netissä. Samalla kerroksella virkkasin nuo jalat ja hännäntypykän.
Pään kohdalla sain kilven reunan koholle lisäämällä silmukoita reippaasti viimeisellä kerroksella. Suusta piti tulla punainen. Löysin ohuempaa lankaa, jolla virkkasin ensin suun sisäosan. Sitten virkkasin tuon pääliosan ja viimeisellä kerroksella virkkasin ne yhteen.
Silmät tein samaan tyyliin. Nuo mustat keskiöt olen ommellut neulalla. Näissä pienissä osissa oli aikamoinen näprääminen. Sitten vielä saada ne aseteltua ja istutettua paikoilleen.
Lopulta niistä tuli vähän omaperäisen näköisiä kilpikonna-lasinalusia...
... joille käy näin, kun muki laitetaan niiden päälle.
Tuon mukin löysin Verlan vanhasta kyläkaupasta, jossa toimii kiinteä kirppis ainakin lauantaisin.
Oli mukava tehdä jotain muuta, kuin sukkia. Jämistä ei meinaa keksiä mitään järkevää (tämähän oli todella järkevää😂). En muistanut punnita konnia langankulutukseen, mutta sanotaan nyt, että n.20g / konna.
Eilen saatiin iltasella orapihlaja-aita leikattua. Se on kyllä niin viheliäistä hommaa, kuin vain voi olla. Olen joutunut olemaan mukana vissiin siitä asti, kun opin kävelemään. Ainakin tuntuu siltä 😜 Oli karmeaa herätä kesälomalla siihen ääneen, kun isä kuului leikkaavan aitaa aitasaksillaan. Nykyään ymmärrän, että se oli ihan kamala leikatakin sellaisilla vempeleillä. Mahtoi olla hauikset lujilla ja olkapäät jumissa. En muista yhtään, mihin ne roippeet sitten vietiin. Luultavasti takapihan tunkiolle, mihinkäs sitä ennen sitten olisi viety muualle. Eilen ajettiin jäteasemalle. Kuorma oli ilmainen. Yhden sivun raja-aitakin on nyt porukalla leikattu. Toisella sivulla se on ainakin 5 metrinen... 🫣 Ei ole naapurit kaksosia keskenään, vai miten tuon nyt sanoisi.
Vielä tänään töihin ja sitten 1 päivä vapaata. Iltasella hyppään autoon ja ajan mökille. Kanttarellit ja mustikat kutsuvat. Vapaita on niin vähän, että pitää toimia, kun on ns. tilanne päällä 😍
Ei kommentteja:
Lähetä kommentti
Kiitos kommentoinnista! Iloa päivääsi!