torstai 5. helmikuuta 2026

Kirjavaa juttua

Aiemmin halusin tehdä säärystimet, mutta ohjevalinta ei oikein onnistunut.  Nämä neuloin Niina Laitisen ohjeesta Niittykukkia.  Kyseessä siis sukkien varret.  Alkuperäisessä mallissa oli käytetty väriä vaihtavaa lankaa kuviovärinä. Minäkin otin kirjavan langan.  Minun lankani ovat Nallea. Tuon kirjavan langan nimeä en muista, on jotain vanhempaa, Taika -jotakin.  Lankaa kului 109 grammaa.  Pituutta 38 cm. Ohjeen löysin Lemppari-sukat lehdestä (Hand finished) vuodelta 2023.  Säärystimet on tarkoitus antaa 95 -vuotislahjaksi. 


Laitetaanpa välillä koiruuksien kuvia.  Kukaan niistä ei oikein pysynyt paikoillaan, joten kuvaaminen oli haastavaa. Ruut on koirista iäkkäin. Se on sairastellut, mutta vointi on nyt pysynyt tasaisena ja se jaksaa liikkua melko hyvin. Leikkisäkin se näyttää olevan. 


Arttu on kasvattanut kunnollisen pakkasturkin.  Silti se ei oikein tykkää ulkoilla näin kylmillä, takista huolimatta.  Sisällä sillä tuppaa tulemaan välillä kuuma. 


Unna suostui vain sivuprofiilikuvassa olemaan paikoillaan. Jäi kai odottelemaan jotain syötävää 😊


Mitä mieltä olette Satu Rämön Hildur sarjasta televisiossa, jos olette katsoneet?  Pääseekö kärryille, jos olet lukenut kirjan?  Ensimmäinen osa oli minusta aika sekava aikasiirtoineen.  En tiedä, pysyisikö eri henkilöissä mukana, jos en olisi lukenut kirjaa.  Lukemisen jälkeen ei kyllä oikein mikään  kuvallinen tuotanto ole ihan samanlainen, tai vastaa täysin odotuksia.  Sarjaa tai elokuvaa pitää kuitenkin typistää aikalailla. 

Työt ovat vieneet taas "kaiken ajan". Onneksi huomenna huilipäivä 😜
Runollista Runebergin päivää juuri Sinulle! 

1 kommentti:

Kiitos kommentoinnista! Iloa päivääsi!