Viikon suurprojekti farkuista valmistui! Ilman Merriä se ei tietenkään olisi vielä yhtään valmis.
Pihakeinun pehmusteet olivat menossa jäteasemalle, kun linnut ehtivät nokkia niihin reikiä syksyllä. Jostain syystä kuljetus kaatopaikalle ei sujunut pitkästä odotusajasta huolimatta.
Minun alkoi mieli tehdä taas jotain pientä vanhoista farkuista. Entisestään on jo osittain leikattuja farkkuja laatikossa odottelemassa inspiraatioita. Pieni
muuttui yllättävän isoksi, kun päähän pälähti, että kiikun pehmusteet ovat vielä terassilla odottelemassa kuljetusta. Kannoin ne reippaasti sisälle lämmittelemään.
Mittailin pehmusteita leveydestä ja pituudesta. Siitä laskeskelin, montako 20cm x 20cm neliötä tarvitsisin pehmusteiden peitoksi.
Aika pitkälle pääsin omilla farkkujämillä, mutta lopulta piti ostaa kirpputorilta kympillä se kasa (5 farkut) , jonka näytin aiemmin. Neliöitä tarvitsin lopulta 108kpl.
Ompelin 3 neliötä yhteen leveydeksi. Pituuteen meni 9 rivistöä. Vahvistin kaikki saumat vielä toisella tikkauksella.
Materiaali alkoi loppua kohti taas hiipumaan. En halunnut taskuja päälyksiin. Lopulta ratkoin monta taskua, koska niiden alla oli taas sitä tarvitsemaani kangasta.
Aikamoinen projekti! Hankalinta oli ommella päädyt kiinni, kun pehmusteet olivat jo sisällä pusseissa. Isoa möhkälettä oli vaikea ohjailla koneen paininjalan alle ja lanka katkesi vähän väliä. 2 neulaakin onnistuin katkaisemaan paksujen kohtien takia.
Pakkohan näitä oli käydä testaamassa pihakeinuun, vaikka ulkona ei vielä tarkenekaan istuskella. Itse olen oikein tyytyväinen lopputulokseen! Eihän tämä mikään pikkuprojekti ollut, vaikka aluksi oli ajatuksena tehdä sellainen. Aloitin tämän jo ennen sitä purkkia, mutta materiaali loppui kesken.
Merriä ei nyt hirveästi kiinnostanut esitellä lopputulosta. Se värjötteli jonkin aikaa terassilla, kävi astelemassa pakkaslumessa ja tahtoi sitten sisään lämpimään.
Kesällä sitten näkee, miten tämä päällyste toimii käytännössä. Minä ainakin toivon voivani ottaa päiväunia keinussa, kuten ennenkin.
Tällä projektilla toteutan uudelleen sitä Repolaisen tammikuun haastetta: TOUHU.
Kiitos teille useista kommenteista aiempiin juttuihin! 💖 Blogissa oli jokin vika, enkä pystynyt vastaamaan mihinkään kommenttiin. Nyt se näkyy taas toimivan, joten lähden tästä nyt uudelleen kommenttienne pariin.
Muksaa päivää!








NO vau! Noin hienoja keinun pehmusteita ei ole kellään, paitsi sinulla ja Merrillä. Onneksi hän auttoi <3
VastaaPoistaOnko tyynyt alapuoleltakin tuota farkkutilkkutyötä? Hirmuinen projekti, ja voin vain kuvitella niiden viimeisten sivusaumojen kanssa ähellyksen.
Täälläkin oli harmillinen kommentointiongelma, ei voinut vastata kommentteihin, onneksi se nyt taas toimii. Kiitos kauniista kommentistasi <3
Nyt olen ihan samaa mieltä 😁 Ainakin ovat täysin uniikit laatuaan! Vanhoissa pinnoissa oli yläpuolella kangasta ja alapuolella sellaista muovimaista kangasta. En keksinyt mitään tapaa kiinnittää farkkua vain yläpuolelle, joten tein farkusta pussit, joihin pujotin nuo pehmusteet, eli kauttaaltaan on farkkua.
PoistaLemmikkien elämä on tärkeä, etenkin, kun on itselläkin kissoja. Maisa -kissakin (joka oli meillä hoidossa välillä) nukkui pois vähän aikaa sitten. On ne niin rakkaita. Meillä on itketty niin monen hamsterin ja gerbiilinkin perään. Pitäisi ottaa kilpikonna, joka elää satoja vuosia, niin sitten se voisi itkeä meidän perään.
Ihana keinunpäällinen! Toi oikeasti pidennystä vanhojen pehmusteiden käyttöikään ja farkkukangashan on kulutusta kestävää. Aivan loistototeutus. T Saukkis
VastaaPoistaPehmusteet eivät olleet vielä kovin vanhat ja harmitti niiden puolesta. Nyt ei enää harmita 😊
PoistaSiitä tuli hieno!
VastaaPoistaKiitos 😊
PoistaIhailen luovuuttasi ja melkoisen määrän paloja sait ja onneksi materiaali riitti! Paras työn valvoja sinulla oli ja hyvin hoiti tehtävänsä. Pitäisi ottaa ompelukone esiin, koska haluan sellaisia pussukoita (materiaalit on valmiina) ja Muruillekin pitäisi ommella, mutta puikot vaan aina viettelevät! Minullakin oli samanlaisia kommentointiongelmia kuin kaimalla, onneksi asia korjaantui! Mukavaa viikonloppua!
VastaaPoistaSehän se on, että puikot ovat kovin kutsuvia. Niiden kanssa kyllä jumiutuu nojatuoliin 😁 Välillä pitää ottaa irtiottoja eri juttuihin. Yllättävän monta palaa sain yksistä farkuista. Nyt olisi riekaleisia farkkuja muihin projekteihin, koska en tietenkään ole heittänyt niitäkään pois 😂
PoistaHieno ja persoonallinen! ISO urakka!!
VastaaPoistaUrakka oli tosiaan iso, mutta palkitseva!
PoistaVoi että kun tuli hieno ja niin minun mielen mukainen ! Kova työ palkittiin upealla lopputuloksella ja uskon että tuo toimii hyvin myös kesällä :-). Minä tein joskus Touhulassa farkuista lepotuolien päälliset ; hyvin ovat kestäneet aikaa.
VastaaPoistaKyllä se farkkukangas on vain ihanaa :-).
Toivon tosiaan, että ompelukseni kestävät istuskelua pitemmän päälle. Tein ainakin ne tuplatikkaukset. Farkusta on moneksi! Minusta on erityisen kiinnostavaa katsella ideoita, joissa on käytetty ihan rääppeitä, kuten tuossa purkissa aiemmin. Niitä nyt olisikin laatikollinen 😂
PoistaTulipa pehmusteista hienot ja raikkaan kesäiset!
VastaaPoistaKommentoin tässä samalla edellistä postaustasi: Puro Batik oli ihana lanka ja olipa sinulla kaunis väriyhdistelmä siinä.
Pakkasen kiristyessä on mukavaa katsella tyytyväisiä kissoja torkkumassa lämpimässä. <3
Mukavaa viikonloppua!
Alussa oli vain ajatus, joka hiljalleen alkoi toteutua. Lopputulos onnistui mielestäni hyvin. Alussa ei voi aina olla ihan varma, mutta pitää yrittää, jos uskoo asiaansa.
PoistaKirpparilta tosiaan osui kerran käsiin tuo Puro -lanka. Pitihän se napata mukaan, vaikka langasta ei tosiaan ole pulaa kotonakaan 😊
Hieno!!! Aivan varmasti tuossa keinussa on kesällä kiva ottaa torkut.
VastaaPoistaKiitos 😊 Alkoi jo mieli tehdä pihalle torkuille. Se tuntui niin kivalta, kun kesätuuli puhalteli hissukseen .
PoistaWaude miten ihana tuli. Kiva yksityiskohta tuo poistettu tasku.
VastaaPoistaMukavaa viikonloppua
Noita taskuttomia palasia tuli useita, mutta osa on tietysti näkymättömissä. Nämähän on kaksipuoleiset, kun en keksinyt muuta tapaa päälystää, kuin pussit.
PoistaNyt on kierrätetty isolla kädellä. Hieno lopputulos, kestävää kehitystä.
VastaaPoistaHyvä mieli tulee tällaisesta moneltakin kantilta. Nyt jäi jäljelle silppua kierrätettäväksi johonkin muuhun.
PoistaKyllä siinä kelpaa nyt köllötellä. Makuupussiin vain ja kokeilemaan. Minulla farkkukappaleet odottavat sopivaa ohjetta laukun tekoon, yksi on tehty, mutten ollut siihen tyytyväinen. Olisipa minullakin karvakaveri rauhoittelemassa suurimpien konekriisien aikana!
VastaaPoistaMinä olen viime kesinä usein nukkunut päikkäreitä keinussa. Se mietityttää, kuulevatko naapurit, jos ja kun kuorsaan 🫣 Nyt en uskalla mennä, kun sieltä tulee tietysti se aiemmin mainitsemani ilves ja vie minun pääni mennessään ....
PoistaMerriltä sellaisia terveisiä, että ota joku pehmoeläin siihen viereen henkiseksi tueksi!
Ideoit ja toteutit myös farkkuiset pihakeinun pehmusteiden päälliset. Mielestäni tulos on mahtava ja passaa mainiosti keinuusi.
VastaaPoistaJuu. Siitä se lähti, kun ensimmäisen kerran hiipi ajatuksiin. Tuumasta toimeen niin sanotusti 😊
PoistaKyllä tulikin hieno.
VastaaPoistaMinäkään en päässyt eilen vastaamaan kommentteihin. Nyt taas kaikki toimii normaalisti.
Kiitos 😊
PoistaKyllä sinun Merri on kiva varmaan kesällä keinussa istuskella ja seurata minkä perään ponnahtaa - Max
VastaaPoistaKesäisiä lekotteluhetkiä odottelen. Nyt oli vielä liian kylmä, enkä viitsinyt edes kokeilla. t: Merri
PoistaIhan valtavan projektin olet saanut päätökseen! Ja on hieno – ja ainutlaatuinen. 😍
VastaaPoistaKiitos 😊
PoistaSinä olet lukinnut blogisi vain kutsun saaneille?
Ei kun pakenin kiinalaisia. 🫣 Palaan pian. 🤭
PoistaOho.... odotan mielenkiinnolla jatkoa 🫣
PoistaNo nyt on toivottavasti linnunnokankestävä pehmuste. Hieno!
VastaaPoistaEiköhän ne terävänokat onnistu tämänkin kanssa. Ainakaan ei ole ostettu uutta pehmustetta tällä kertaa.
PoistaNo nyt on kyllä hienot pehmusteet keinussa! Sen verran olen farkkua ommellut, että tiedän kuinka hikistä hommaa se on. Muutamat neulat on kans tullut katkottua, mutta lopputulos lämmittää mieltä ihan erityisesti.
VastaaPoistaneliöt olivat helppoja ommella, kun ei ollut juurikaan saumoja ylitettävänä. Farkku on kuin jämälanka, tai jääkaappiin jääneet ruokatarpeet, jotka haluaa käyttää pois viimeiseen pisaraan asti 😊
PoistaJoskus on onni ettei logistiikka pelaa ja ei hyvä hukkaan mennyt kaatopaikalle vietynä. Nyt on tukevanoloinen päällinen keinussa. Onpa tuossakin ollut leikkaamista. Jos olisi muutama tasku jäänyt johonkin kohtaan vaikka juomapulloa varten tai puhelimenpidikkeeksi :)
VastaaPoistaSinne se olisi mennyt, jos olisi vähänkään nopeampi kuljetus ollut. Ideakin tuli vasta äskettäin tähän projektiin. Viime tipassa, sanoisinko.
PoistaKuules "TOUHUILIJA" - minä kellahdin, suorastaan pökerryin ihmetyksestä ja ihastuksesta selälleni, mutta onneksi farkun pehmoiseen keinuun.... tunnen keinuvani, melkein leijuvani - joten varo vaan kun istahdat - se olen minä...
VastaaPoistaKunhan toivun, niin kömmin takaisin. Olen vain ihan sanaton - tämä jos mikä on OIKEA Iisakinkirkko, mutta ymmärsinkö oikein, että sinä teit tämän VIIKOSSA? Farkkutarjous täältä on yhä voimassa, jo senkin vuoksi, että haluan nähdä mitä kaikkea muuta voikaan farkuista syntyä.... pitääkö sitä kesällä lähteä polkaisemaan teidän suuntaan, jos teitä ei saa meidän suuntaan?
Et sinä kauaa siellä pakkasessa viitsi keinutella 😂 Eikä siellä ole kyllä enää pehmusteitakaan 😁
PoistaHommat, jotka kestävät päiväkausia (etenkin ompelussa) saattavat lopahtaa kesken, mutta tämä olikin aika mielenkiintoinen! Ensin piti jännätä, saanko aikaiseksi riittävän monta neliötä, sitten vaan surrutteli helppoja saumoja koneella ja lopulta se ärsyttävin osio, eli päädyt umpeen. Palasia joutui aluksi haalimaan, ja piti pitää väliä, eli taukoakin tässä viikossa oli.
Laittakaa ne farkut tukevasti sinne pyörän tarakoihinne ja polkaiskaa niiden farkkuvuorien kanssa tänne 😍
Komeat, uudet päälliset!
VastaaPoistaKiitos 😊
PoistaPalasin vielä ihastelemaan tätä (kolmannen kerran), kun edelliskerralla jäi kommentoimatta: UPEA!
VastaaPoistaOlen jo pitkään haaveillut tekeväni Pupuselle päiväpeitteen juurikin 20*20 -kokoisista tilkuista, mutta ajatellut sen olevan liian työlästä. Tämä toteutus luo taas uskoa siihen, että saattaisi onnistua - ehkä ensi kesänä? Mökillä tai Mäntyharjulla...? Pupunen on kylläkin tilannut pitkän farkkutakin, jossa liehuva helma. Näimme sellaiset Kinetic Orchestran "Working Class Heroes" -esityksen tanssijoilla ja toteutus kiehtoi meitä molempia. Pitäsi ensin löytää kirpputorilta tai jostain alennusmyynnistä farkkutakki yläosaksi, niin loppu varmaan onnistuisi ihan omin nokkineen - päiväpeitto ei tässä tilanteessa ehkä olisi se kaikkein toivotuin tilkkuilu...
Ei mikään kovin vaatimaton toive, tuo liehuvahelmainen farkkutakki! Vaan mitäpä sitä ei lasten eteen tekisi?? Nyt vaan mietintämyssy päähän, niin toteutuskin alkaa hiljalleen valjeta. Ei kaikkea aina tarvitse tehdä niin virallisten ohjeiden mukaisesti. Lopputulos ratkaisee.
PoistaPäiväpeitto olisi helppo projekti; paljon suoria saumoja. Aika painava kyllä tulisi. Pysyisi kuitenkin hyvin ryhdissään sängyn päällä. Törmäsin sellaiseen asiaan, että osa farkuista oli liian joustavia, kuten nykyään paljon on. Sellaista farkkua en tähän ottanut, kun pelkään sen aiheuttavan herkemmin pussittavia kohtia, kun kiikussa istutaan.
Järkevää uusiokäyttöä. Minun seuraava ompelutyöni on tehdä taas kerran hajonneista lempifarkuistani hame. Niitä on jo aika monta kertynyt vuosien varrella. Se eka alkaa hajota kokonaan, huomasin, kun sen tänään puin päälleni. Se tehtiin vuonna... hmmmh... 2008, luulisin ja muistelisin. Farkkukankaat ovat kestäviä.
VastaaPoistaMutta ensin täytyy tutustua joululahjaksi saamaani ompelukoneeseen.
Helmeilevää helmikuuta!
Farkuista saa vaikka mitä, kun vaan pistää ideointipipon päähän 😊 Farkku on myös oivaa materiaalia siksikin, kun ei ole niin pelkoa pilalle menemisestä, kuten jossain uudessa kankaassa.
PoistaTulipa kiva! Minulla oli joskus projekti, jossa suunnittelin sohvan istumatyynyihin uusia päällisiä farkuista. Leikkasin juuri samaan tyyliin neliöitä ja ompelin niitä suikaleiksi yhteen. Sain valmiiksi kolmeen päälliseen kankaat, mutta en koskaan niitä loppuja. 🙈😅 Liian suuri projekti. Nyt nuo omatekemät farkkukankaat ovat koiranpetinä ja lapsen majan seininä, että ihan käyttöön lopulta tulivat kuitenkin. 😃
VastaaPoistaHyvä, että löytyi käyttöä, eikä mennyt iso työ hukkaan. Minulla on meneillään nyt istuintyynyjen päälystys pihalle. On tosi hidasta, kun palaset on jo paljon pienempiä, kun matskut menee aina vaan vähemmäksi.
Poista