torstai 23. heinäkuuta 2026

Kilpikonnat

 Ystävä lähetti videon ja kysyi, tekisinkö hänelle kaksi nk. lasin/mukinalustaa virkkaamalla.  Hän itse tekee neuloen vaikka  mitä, mutta ei kuulemma virkkaa.    Ajattelin, että katson joskus kotoa, löytyykö sopivaa lankaa.  Mökillä sain tehtyä edellisen jämälankaprojektini. Olin vienyt kotoa lisää jämiä, jotta ei materiaalit loppuisi.  Lajitellessa silmiin osui tämä vanha  Novitan Malibu (?) . En ole keksinyt siitä mitään tekemistä viime vuosina ja se on jäänyt hautumaan.  Väri sopi kuitenkin kilpikonnalle, joten päätinkin kokeilla, miten sellainen syntyisi. 

Virkkasin kuperan keskiön, nk. kilven. Ympäröin sen kierretyillä kiinteillä silmukoilla, jotka opin ihan äskettäin jostain toisesta videosta netissä.  Samalla kerroksella virkkasin nuo jalat ja hännäntypykän. 


Pään kohdalla sain kilven reunan koholle lisäämällä silmukoita reippaasti viimeisellä kerroksella.  Suusta piti tulla punainen. Löysin ohuempaa lankaa, jolla virkkasin ensin suun sisäosan. Sitten virkkasin tuon pääliosan ja viimeisellä kerroksella virkkasin ne yhteen. 


Silmät tein samaan tyyliin. Nuo mustat keskiöt olen ommellut neulalla.  Näissä pienissä osissa oli aikamoinen näprääminen. Sitten vielä saada ne aseteltua ja istutettua paikoilleen. 


Lopulta niistä tuli vähän omaperäisen näköisiä kilpikonna-lasinalusia... 



... joille käy näin, kun muki laitetaan niiden päälle. 


Tuon mukin löysin Verlan vanhasta kyläkaupasta, jossa toimii kiinteä kirppis ainakin lauantaisin. 

Oli mukava tehdä jotain muuta, kuin sukkia. Jämistä ei meinaa keksiä mitään järkevää (tämähän oli todella järkevää😂). En muistanut punnita konnia langankulutukseen, mutta sanotaan nyt, että n.20g / konna. 

Eilen saatiin iltasella orapihlaja-aita leikattua.  Se on kyllä niin viheliäistä hommaa, kuin vain voi olla.  Olen joutunut olemaan mukana vissiin siitä asti, kun opin kävelemään. Ainakin tuntuu siltä 😜 Oli karmeaa herätä kesälomalla siihen ääneen, kun isä kuului leikkaavan aitaa aitasaksillaan. Nykyään ymmärrän, että se oli ihan kamala leikatakin sellaisilla vempeleillä. Mahtoi olla hauikset lujilla ja olkapäät jumissa.  En muista yhtään, mihin ne roippeet sitten vietiin.  Luultavasti takapihan tunkiolle, mihinkäs sitä ennen sitten olisi viety muualle.   Eilen ajettiin jäteasemalle. Kuorma oli ilmainen.  Yhden sivun raja-aitakin on nyt porukalla leikattu. Toisella sivulla se on ainakin 5 metrinen... 🫣 Ei ole naapurit kaksosia keskenään, vai miten tuon nyt sanoisi. 

Vielä tänään töihin ja sitten 1 päivä vapaata.  Iltasella hyppään autoon ja ajan mökille. Kanttarellit ja mustikat kutsuvat.  Vapaita on niin vähän, että pitää toimia, kun on ns. tilanne päällä 😍

20 kommenttia:

  1. Oikeaa ystävyyttä auttaa ystävää virkkaamalla (sanoo hän, joka virkkuuttaa asioita tyttärellä). Tuloksena jämälankaa pois ja hauskat asetit. Naapurit eivät ole tosiaan veljiä keskenään, jos 5 m orapihlaja ärsyttää, kuvittele vain, miltä tuntuu 25 cm välein juuri naapurin tontin puolelle 80-luvulla istutettu kuusiaita, jota ei ole koskaan leikattu. Korkeus nykyisin varmaan 30 m. Lukuisten valitusten jälkeen kunnan virkamiehen painostuksella suostuivat muutama vuosi sitten kaatamaan kuuset meidän tontin reunalta, ja siihen istutettiin rajalle yhteinen aita, jota nyt voidaan leikata ja hoitaa meidän puolelta. Muut tontin kolme sivua ovat edelleen alkuperäisessä kunnossa. Nyt näkyvät joutuneen leikkaamaan alaoksia kadun puolelta, kasvoivat jo tielle asti. Sarjassamme nähtävyyksiä kotipaikkakunnalla. T Saukkis

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Taitaa synkkä kuusiaita viedä voiton orapihlajasta! Nähtävyyksiä tosiaan 🤭 Ehkä jätän tämän tarinan vaan tähän. Säilyy edes jonkinlainen naapurisopu. Ei olisi kiva elellä ilman aitaakaan.

      Poista
  2. Ihanat kurnu ja loikka. Niin eloisat ja hymyilevät ilmeet.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Nyt alan olla vähän epävarma näiden elollisten lajista. Kilpikonnana minä näin nämä alusta lähtien. Taisi olla vain katsojan silmässä tuo kilppari 😄

      Poista
  3. Tuli elävän näköiset kilpikonnat tai myös sammakkoja saattaisivat olla; mulkosilmät ja kaikki. Hauskoja!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Tiedätkö, tuon kommenttisi myötä minunkin silmät aukenivat näkemään nuo enempi sammakoina. Katsoin videonkin uudelleen ja kaiken lisäksi siellä se onkin krokotiili 🤣

      Poista
  4. Kivat kilpikonnat. Ensin ihmettelin, mitä tekemistä kilpikonnilla on mukin alusen kanssa, kun luulin että konniin tulee täytettäkin, mutta nehän jäikin tyhjin vatsoin. Hauskat silmät niillä, ainakin pitäisi nähdä kunnolla.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Niin ovat laihoja, että ihan vatsanahka ottaa selkärankaan kiinni 🤭

      Poista
  5. Hauskat sammakot :-)))). Tulit mieleeni kun katselin Areenasta neulekisaa ja nyt siinä virkattiin ruokia ja muistan miten hauskoja ruokajuttujakin olet joskus tehnyt.
    Olen tainnut joskus jo kertoa että kysyin kerran Touhulaan orapihlaja-aidan leikkaajaa mökkitalkkaripalvelusta ja vastasivat etteivät tule mistään hinnasta sitä tekemään !!
    Muutama vuosi se laitettiin juuresta poikki ammattimetsurin toimesta kun oli samalla muutakin puiden kaatoa.Ja koneet ja kaikki vehkeet paikan päällä. Liian nopeasti vaan kasvaa uudelleen :-))).Mutta on kyllä äärettömän hyvä näkö- ja pöly- ja melusuoja joskin sen voisin silti vaihtaa kokonaan pois.
    Mukavaa mökkipäivää !

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Niin. Nyt tajuan, että nuo eivät ehkä olekaan kilppareita 😄 Ehkä eläinkunnan evoluutio on jäänyt puolitiehen.
      Onko se se englantilainen game of wool? Sellaisen olen katsonut Y Tubesta.
      Olisi hienoa jos orapihlaja vaihtuisi toisenlaiseen aitaan. Toisaalta, ehkä toisissakin aidoissa on ongelmansa 🤔
      Täällä vielä petissä hetken valvon. Sainkin tyttären seuraksi kissojensa kera. Metsäkävely tuotti tulokseksi puoli ämpärillistä kanttarelleja. Huomenna yritän kerätä ainakin litran mustikoita.

      Poista
  6. Mikä lasinalunen; sammakolle käy hassusti, kun raskan muki laskeutuu päälle 😂

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Nyt on tullut niin monta sammakkokommenttia, että taidan muuttaa kilpikonna -nimen suosiolla sammakoksi 🤭

      Poista
  7. Leikkasin käsipelillä meidän orapihlaja-aidan muutaman vuoden aikana ihanan kevyeksi ja matalaksi, mies auttoi paksummissa oksissa. Siitä olemme nauttineet kunnes HUPS se on tänä vuonna taas korkea ja rehottava 😀
    Kilpikonnista tulee aivan ihanat jos jättää sammakonsilmät pois 💚 vaikka tykkään kyllä sammakoistakin.
    Hienosti sait kilvet onnistumaan !

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Pieni aita on varmaan vielä leikattavissa käsipelillä. Meillä oli lapsena ihan valtava aita. Isän piti ottaa aina telineet, että yletti yläoksille. Miksiköhän sitä ei voinut leikata matalammaksi? Isällä oli isän ajatukset.
      Minä olen nyt niin eksyksissä ajatuksissani tuon kilpikonna-sammakko-krokotiilin suhteen ;D

      Poista
  8. Voi jeekunan sun kanssas.... mulla on samantapaista K.E.S.K.E.N tuolla lankasekamelskassani...
    tosin oranssia.... joten arvaatko mikä, ei kilppari, eikä sammakko - vaan????
    Saisinkohan sen nyt jotenkin sinua matkien valmiiksi syksyllä (vuotta en vielä osaa ennustaa)

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Pitäisikö sinun tehdä sekamelskallesi inventaario ;) Varmaan siellä on kettuja tulossa? Luulen, että syksy on hyvää aika valmistaa ufoutuneet käsityöt.

      Poista
  9. Tuo lintumuki sopii kyllä ihan täydellisesti näille lasinalusille!

    VastaaPoista
  10. Olet hyvä keksimään jämälangoista tai onhan tuossa jo muitakin lankoja, kivaa puuhaa.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos, kyllä nuo kaikki sieltä jämähtäneistä langoista ja lopuista on kaiveltu :)

      Poista

Kiitos kommentoinnista! Iloa päivääsi!