maanantai 29. joulukuuta 2025

Joulun jälkeen

Syksyllä jouluasioista puhellessa tuli idea, että ei sukkia tänä vuonna. Ehdotettiin kämmekkäitä.  Tein sitten niitä. Mitään kuningasideaa en näistä saanut, joten ovat ihan perusmallia kaikki.   Alkusyksystä jo sain nämä valmiiksi. 


Lanka on Novitan Isoveljeä (kiva, että sain sitäkin kulutettua). Sitä kului  yhteensä 552g.  Puikot kokoa 4.  Pientä kokoeroa noissa on, mutta  muuten samanlaisia keskenään. 
Alakuva on muistona siitä, että kävin syksyllä yhdessä neuletapaamisessa Ruukinportilla.   Tapaamiset jatkuvat kuulemma kevätpuolellakin. Minä ehdin niihin vaan niin harvakseltaan, kun työvuorot eivät osu kohdilleen, vai pitäisikö sanoa vapaat. 


Jatkoin projektiani ommella vähän erilaisia tyynyliinoja ja vähän isommassa koossa, kuin ne peruskokoiset tyynyliinat. 


Päätinkin sitten ommella kaikille pukinkonttiin tyynyliinat.  Tyttönen sai vielä aluslakanankin, kun kangaspala oli niin suuri. 


Aikuiset saivat kämmekkäät, mutta tytölle neuloin pienet sukat ja lapaset.  Ei ollut mitään ohjetta. Tein valepalmikkoa ensin sukanvarsiin. Näytti niin kivalta, että käytin sitä sitten muuallakin.  
Alakuvan joulupukki on nyt  ikuistettu kuvaan. Vähän tämän jälkeen se putosi naulastaan ja meni rikki.  Harmi, sillä siitä oli jo kehkeytynyt sellainen perinteinen joulukoristeemme. 


Lapaset 27g, sukat 35g. Nyt en meinaakaan muistaa, mitä lankaa tämä oli... luultavasti Venlaa tai Violaa. Puikot kokoa 2½. 


Merri oli tietysti hommassa mukana!  Se kiittää kaikkia onnitteluista ❤️


Vielä  haluaisin yhden sukkaparin mahduttaa tämän vuoden langankulutukseen.  Muut aloitetut jutut siirrän suosiolla ensi vuoden piikkiin. 

8 kommenttia:

  1. Ihan huimaa tuo tekemisen määrä 💫... Hienoja ovat! Mä en saa tehtyä loppuun edes pyörän penkin päällystä 😂.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Jos ei lähde käyntiin, niin ei lähde. Mitäpä sitä väkisin viitsisi tehdäkään. Minulla on mennyt vähän överiksi, enkä osaa lopettaa. Ensi vuonna osa neulonta-ajasta kuluu toivon mukaan liikkumiseen... 😁 En ole koskaan tehnyt satulanpäälistä. No, eihän siihen viime vuosina ole ollut tarvettakaan 🫣 Ehkä ensi vuonna?

      Poista
  2. Myöhästyneet onnittelut Merrille!
    Kämmekkäät onkin tarpeellisia, tosin toki villasukatkin, mutta kaikki eivät niitä käytä. Kauniita kämmekkäitä ja perusmalli on hyvä. Mutta voihan niihinkin käyttää valepalmikkoa, kuvioita sun muuta. Itse teen niitä jonkin verran, kun niille on käyttöä ulkoillessa kameran kanssa etenkin.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos! On tosi monia kauniita kämmekkäitä ja voisi keksiä omiakin kuviointeja, mutta jostain syystä ne eivät vaan napanneet ja homma jäi peruskämmekkäisiin. Viileässä paikassa voisi kämmekkäitäkin käyttää huilua soittaessa, mutta yleensä käytän kynsikkäitä.

      Poista
  3. No kappas vain en olekaan koskaan kutonut kämmekkäitä. Ilman muuta pitäisi. Olisivat varmasti kätevät monessakin puuhassa. Ja tosi kivat on nuo palmikkoneuleiset tytön lapaset.
    Paljon saat kyllä aikaiseksi käsityörintamalla kun on sentään työkin "riesana" ja perhe ja kissat ja soittamiset ja kaikki. Mutta se mikä on kivaa tekemistä niin siitä saa sitten taas energiaa niihin muihin pakollisempiin juttuihin.
    Mukavaa vuodenvaihdetta toivotellen!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Ilman muuta! Näistä voi tehdä hyvinkin erilaisia. Minun ovat nyt näin pelkistettyjä. Kämmekkäät voi vetää myös (nahka)sormikkaiden tai toisten lapasten päälle.
      Minulla on syksyn myötä ollut todellinen neuloosi. Kesällä olin jotenkin jumissa, kun töissäkin oli niin rankkaa. Neulominen on selvää terapiaa, mutta sitä pitää ehtiä tehdä. Minä en näistä kotihommista pidä niin nökönuukaa, enkä ole mikään himokokkikaan. Ihan liikaa tulee istuttua, se on selvää, mutta siihen pitäisi (lue: olisi pakko) tulla nyt jokin muutos 😒

      Poista
  4. Kämmekkäitä en ole ikinä kutonut. Miksi ihmeessä? Vanha herra tarvitsisi niitä verkkohommissa.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Sitä minäkin ihmettelen! Äkkiä punaista lankaa puikoille ja neulomaan kämmekkäitä 😁

      Poista

Kiitos kommentoinnista! Iloa päivääsi!