keskiviikko 19. helmikuuta 2025

Pari haastetta


Alkuun kuva Merristä, vaikka se ei liity tulevaan juttuun mitenkään 😸 Yksin ei tarvitse täällä mitään tehdä. Tulostimella kopioiminen on yhteistä tekemistä. Merri vahtii juuri koneen sisuksista "syöksyviä"  papereita. 


Kristiina K heitti ilmoille vuoden toisen haasteensa, eli mistä kodinkoneesta et luopuisi?

 Päätin aloittaa luettelemalla joitain koneita, joita käytän ja joita meillä  on. 

KAHVINKEITIN on jokapäiväisessä käytössä. Kahvia voisi kyllä keittää kuumasta vedestäkin suoraan suppiloon suodattamalla, eli ei ongelmaa, vaikka keitin puuttuisikin. Pannukahvista en oikein tykkää.  Mökillä keitetään joskus isomman porukan läsnäollessa pannukahvia tai konekahvia sen mukaan, mitä kukin haluaa 😃

PYYKKIKONE käy nykyään paljon harvemmin, kuin muutamia vuosia sitten, kun lapset asuivat vielä kotona. Tykkään pyykinpesusta.  Pesen kyllä aika paljon pyykkiä käsinkin, eli en juuttuisi koneen puuttumiseenkaan. 

MANKELIa käytän, koska se meillä on. Oli sellainenkin aika, että mankelia ei ollut. Ilmankin pärjää. Ensin meillä oli tosi vanha, anopilta saatu mankeli. Sitten se hajosi ja mainitsin kaipaavani mankelointia. Saatiin ostettua mieheni siskolta toinen mankeli, vain vähän uudempi, kuin tuo ensimmäinen.

IMURIa kohtaan minulla on vähän sellainen viha-rakkaussuhde. Viha siksi, että sitä pitää välillä käyttää, rakkaus siksi, että se on kuitenkin helpoin tapa siistiä lattiaa.  Meillä on vain vähän mattoja, joten voisin ehkä käyttää jotain harjaa tms. systeemiäkin hätätapauksessa. Luulen, että minulle ei helposti tule hätätapausta siivoukseen liittyen. 

TELEVISIO on käytössä joka päivä. Se on tapa ja tottumus samalla, kun neulon.  Välillä kyllä kuuntelen äänikirjoja sen tilalla.  Ilman televisiota pärjää, jos vaan päättää pärjätä.  Äkkiä nuo vieroitusoireet varmaan katoaisivat. 

HIUSTENKUIVAAJAKÄÄNNIN hmmmm olisiko se tämä? Ainakin olen jo ostanut 3 samanlaista laitetta, kun vanha on hajonnut ja olen ollut pulassa.  Huojentuneena olen saanut todeta, että onneksi vielä löytyi samanlainen. 

JÄÄKAAPPI  Mitä tehdä, jos ei olisi jääkaappia??  En keksi. Talvella vielä voisi pärjätä, mutta kesällä?  Ruoka olisi aina vähän siinä ja siinä, onko hengissä vai ei.   Töissä olen törmännyt sellaiseenkin, että ei ole jääkaappia. Ruokia on sitten pidetty esim. tuuletusikkunalla, parvekkeella tms.   Kaupassa on käyty päivittäin ostamassa yksittäisiä tarpeita, jotka eivät sitten ehdi mennä kovin pahasti pihalle. Tälle laitteelle en kyllä keksi mitään korvaajaa.  Asetan tämän sellaiseksi laitteeksi, josta en luopuisi. 

PAKASTINta ilman voisi olla, jos olisi pakko.  Eihän läheskään kaikilla edes ole pakastinta. 

HELLA JA UUNI JA MIKRO. Jaa- a. Mitähän tähän sanoisi. Osasta ainakin voisi luopua.  Takassakin voisi tietysti tehdä ruokaa... vaikka vaikeaksi menisikin. Kylmä ruoka, ehkä menisi, ehkä ei. Tiedän ihmisiä, jotka syövät ruuan usein kylmänä, koska haluavat tehdä niin.  Pitäisihän se ruoka jossain valmistaakin, jos ei halua valmisruokia aina syödä. 

Näistä nyt valitsen tuon jääkaapin. 


Tähän väliin sopisi mainoksen mukaan majoneesi, mutta minä en sitä laita, vaan laitan kuvan kaupassa nappaamastani kuvasta. Meinasin revetä heti, kun näin tämän otsikon 😂 Menin siis yksin kauppaan, mutta olihan siellä muitakin. Minä halusin kuvan otsikosta, koska se herätti mieleen jo monta hyvää tilannetta, miten kaupassa voi käyttäytyä oudosti. Tämän mainoksen kuvaaminen oli varmasti yksi niistä oireista 😂 Sain heti muutaman pitkän katseen osakseni. 

Muistisairaus voi varmasti teettää kaikenlaista outoa, mutta kyllä ihan "terveetkin" ihmiset tekevät ihan outoja juttuja toisinaan. 



Jääkaapista tuli mieleen Stanstan jääkaappihaaste.  Olin kerran jo vastaamassa siihen, mutta tässäkin päti sellainen sääntö, että ohjeet pitäisi lukea ensin.  Fiksusti tein inventaarion jääkaappiin, kunnes tajusin, että sisältö piti luetella ulkomuistista 😂 Päätin siirtää homman myöhemmäksi, että jääkaapin sisältö ehtii vaihtua.  Sittemmin se on ehtinyt vaihtua jo monta kertaa...

Minulla on aika hyvä näkömuisti ja siihen yritän tässäkin nojata. 

Jääkaapissa on vissyä (kahta makua), muutama olut joululta jäänyt, pieni kylmäpussi haavereiden varalta,  perunoita, porkkanoita, pari punajuurta, salaattia, kurkkua, kesäkurpitsaa, kukkakaalia.

Lisäksi maitoa, jouluna saatu alkoholiton kuohujuoma (odottelee sopiaa hetkeään 😂), leikkelettä, juustoa, ruisleipää ja sämpylöitä (juu, meillä pidetään leivät jääkaapissa), jukurttia (litran purkissa ja muutama pieni purkki), margariinia (Pro aktiv ja Keiju, juokseva), raejuustoa, raastesalaattia, muutama valmisruoka töihin evääksi.

Kävin eilen kaupassa, joten vielä löytyy lisää sisältöä. Alkaa vaikuttaa siltä, että olemme suursyömäreitä!   Hilloa, suolakurkkua, vähän keitettyä makaronia, 

Johan siinä olikin. Nyt hiippailen jääkaapille tsekkaamaan, mitä unohtui......

...ketsuppia, kananmunia, paprikaa, ryynimakkara, jotain sooseja, kuohu- ja ruokakerma, glögitölkki (kukahan senkin juo), sinappi, liemikuutioita. Unohdin näköjään oven lokerot muistella kokonaan. 

Olipa hirveä määrä tavaraa! Mitenkä se silti tuntuu usein siltä, että ei ole mitään syömistä ??😂😂😂

20 kommenttia:

  1. Aikamoisen tärkeitä ovat lähes kaikki luettelemasi. Minäkin aloitin hahmottelemaan tuota jääkaapin sisältöhaastetta, mutta tavaraa kertyi niin paljon että lopetin ennen kuin olin kaikki kirjoittanut ylös.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kyllä ihan tyytyväisenä käytän noita kaikkia laitteita, mutta jääkaapin katoaminen olisi pahinta. Jääkaapin ajatteleminen toi mieleen tuon jääkaappihaasteen ja ajattelin sen sopivan tähän jatkeeksi :)

      Poista
  2. Minä näin tuon lehden ja jutun jossain kahvilassa, ja siinä oli vain yksi "oire" kerrottuna. Lehden mukaan hälyttävää on, jos kaupassa syö banaanin ennen kassalle menoa. Ei mitenkään oleellinen muistisairauden oire. Paitsi se kyllä kertoo estottomuudesta, joka joillakin voi olla ensimmäisiä oireita alkavasta muistisairaudesta. Ihmisen muisti voi olla vielä ihan hyvä, mutta käyttäytyy hassusti. Jotkut päätyvät psykiatriseen sairaalaan, vaikka kyse ei ole psykiatriasta vaan neurologiasta.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Aah ;D Minä en lukenut tuota juttua. Tuo pelkkä otsikko oli niin huvittava ;D Lehdissä on viime aikoina ollut useita vinkkejä muistisairauden havaitsemiseen tai estämiseen. Sairauden raja on moniin suuntiin aika häilyvä, riippuen miltä suunnalta katsoo. Parasta olisi katsoa ihan vaan sitä ihmistä ja kuulostella tuntosarvet herkkinä.

      Poista
  3. what a good post👍I think it is difficult to choose what I would miss most..I think mostly it would be the Refrigerator👍And the radio. Hih hih..Merri is such a beauty💖

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. It´s difficult , because we are so used to those gadgets :) Few weeks at the cottage would leave many of them away. Particularly my curler would be useless. Usually I don´t even comb my hair ;D Just as a goblin ;D
      Merri said, it needs none of these ;)

      Poista
  4. Nuo klikkiotsikot jää usein lukematta ja omaan arvoon, ovat ne niin hassuja välillä :) Jääkaappi on eittämättä kodin laite jota EI voi olla olematta. Tuohon jääkaappihaasteeseen täytyykin tutustua lähemmin. ;)

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. En minäkään tuota juttua lukenut, vain otsikon joka noin irrallaan luettuna on aika hassu.
      Hoksasinkin sopivassa kohtaa tuon jääkaappihaasteen, kun kerran päädyin toisessakin jääkaappiin.

      Poista
  5. Kissankuvat sopivat joka postaukseen 😺 Onpa hän tiedonhaluinen ja oppivainen kun haluaa olla kaikessa mukana.

    Hyvät pohdinnat kodinkonehaasteeseen. Kyllä oli taas opettavainen haaste 🍎

    Jääkaappihaasteeseen minun vastaukseni on että muistini mukaan jääkaapissa on taas ahdasta.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Meillä on meneillään koulutus ja seuraavat tulosteet tekeekin sitten Merri ;)
      Sanat ja teot eivät aina kulje käsi kädessä. Moni asia, mikä hoituisi ilman jotain laitetta, tulee kuitenkin tehtyä sillä laitteella, koska se vaan on helpompaa.

      Poista
  6. Huomenta! Olin vastaamassa kommenttiisi, mutta päätinkin tulla ensin tänne. Kiitos, kun osallistuit haasteeseen! Olin muka jo valinnut kodinkoneen, josta ajattelin kirjoittaa (ehkä tänään), mutta mainittuasi jääkaapin, mieli saattoi vähän muuttua. Minulla kun ei ole parvekettakaan, jonne laittaa. Ehkä pysyn alkuperäisessä ideassa? Mukavaa päivää!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Minulla oli tosiaan aluksi vähän lukiongelmia, vai pitäisikö sanoe luetun ymmärtämisen ongelmia sen jääkaappihaasteen kanssa ;D Niin topakasta luetteloin jääkaapin sisällön. Onneksi näin jonkun muun haastevastauksen siinä välissä ja silloin tajusin, että ei saanut katsoa etukäteen.

      Poista
  7. Lehdet pursuaa nykyään kaikenlaisia juttuja siitä että elä niin tai näin ja sitten tulee se tai tuo. Ja niihän menee, että meistä jokainen sairastuu taatusti matkan varrella johonkin. On ihan ok kun tietoa saadaan , mutta sellainen turhanaikainen toitotus ainakin minua väsyttää. Toisin sanoen jätän lukematta :-).
    Jääkaappi "vetää" kyllä ihmeen paljon tavaraa sisäänsä ja hauska tuo loppukommenttisi, että silti on tunne ettei siellä ole mitään syötävää. Itse olen oikea jääkaappihaukka :-) ja lähes joka viikko ratsaan sen läpi ettei mikään jäisi sinne turhaan kuleksimaan. Tosin kaikkia hilloja ja kastikekita on liian kanssa, mutta siinä kohtaa ummistan silmät.

    Merri on loistava toimistoapulainen :-).

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Merri tosiaan alkaa jatkossa hoitaa meidän kirjanpitoa (mitä se sitten onkaan ;D ) ja toimistohommia. Siksi se opettelee ensin vierestä.
      Nuo sensaatio-otsikot ovat välillä niin hauskoja. Välillä tulee tapaamissani ihmisissä vastaan sellaisia, jotka ovat oikeasti siinä uskossa että jokin lehdessä kirjoitettu juttu on ihan totta. Monet jopa elävät noiden uskomusten mukaan.
      Kyllä minäkin yritän kaiken jääkaapista käyttää. Ne hillot, ja hillot... nehän siellä usein roikkuvat turhankin pitkään.

      Poista
  8. Pyykinpesukone ja kuivausrumpu. Niistä en luovu. Kellari olisi kiva!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Meillä on jonkinlainen kellari, mutta ei siellä kesäaikaan mikään ruokatarvike säily, eikä muulloinkaan kovin pitkään. Joskus on simat jääneet hautumaan vähän turhankin pitkään...

      Poista
  9. Kaupassa onkin helppo käyttäytyä oudosti.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Todellakin ;D Voi esimerkiksi kokeilla sormin, onko vitriinissä oleva irtopulla pehmeää vai ei ;) Välillä näkee kyllä tosi outoja juttuja. Varmaan itsekin on välillä outo. Eihän sitä aina itsessään huomaakaan ;)

      Poista
  10. Ovatkohan ne seuranneet minua, kun ovat kirjoittaneet tuon jutun?

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Luultavasti kuulut siihen 95 prosenttiin suomalaisista, jotka käyttäytyvät omituisesti kaupassa ;D

      Poista

Kiitos kommentoinnista! Iloa päivääsi!